Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2014

Πανελευσινιακός – ΠΑΟΚ: 56-79

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ πέρασε με εντυπωσιακό τρόπο από την Ελευσίνα, όπου νίκησε τον Πανελευσινιακό με 79-56. Αυτή ήταν η 5η εκτός έδρας νίκη του ΠΑΟΚ και η 12η στο πρωτάθλημα, μετά από την 19η αγωνιστική της Basket League.
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά είχε τον έλεγχο στη ροή του αγώνα. Πολύ γρήγορα μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί με διαφορά 8 πόντων (8-16) με καλάθι του Χαραλαμπίδη, ενώ έφτασε την διαφορά για πρώτη φορά στους 10 πόντους (13-23) με καλάθι του Δέδα στη λήξη ουσιαστικά της πρώτης περιόδου.
Ο ΠΑΟΚ διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο και μαζί την διαφορά σε διψήφια νούμερα, στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ως το ημίχρονο: 15-25, 21-31, 23-33. Με σερί 5-0 οι γηπεδούχοι μείωσαν 28-35, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ξεφύγει ξανά (28-35, 30-37), αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν την απόστασή τους από τον ΠΑΟΚ στους 5 πόντους (32-37).
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντυπωσιακό για τον ΠΑΟΚ, που μπήκε δυναμικά και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους. Ο Χαραλαμπίδης πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα και επανέφερε την διαφορά στους 10 (35-45), ενώ συνολικά σε αυτό το δεκάλεπτο ο αρχηγός του ΠΑΟΚ είχε 12 πόντους. Πέτυχε μάλιστα με κλέψιμο και καλάθι και τους τελευταίους πόντους του ΠΑΟΚ στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου ο «Δικέφαλος» με επί μέρους σκορ 23-13, ξέφυγε με διαφορά 15 πόντων (60-45).
Με προσοχή και τον ίδιο ρυθμό μπήκε ο ΠΑΟΚ και στην τελευταία περίοδο του αγώνα και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Ελευσίνα. Η διαφορά έφτασε σχετικά γρήγορα στους 20 πόντους (48-69 με καλάθι του Δέδα) ενώ το +27 (52-79) ήταν η μέγιστη διαφορά για τον ΠΑΟΚ στο παιχνίδι.
Ο Χαραλαμπίδης με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ, που είχε με διψήφιο αριθμό πόντων τους Τσαϊρέλη (11) και Payne (10), ενώ ο Cooper είχε 6 πόντους, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 3 κλεψίματα και ranking 28!
Τα δεκάλεπτα: 13-23, 32-37, 45-60, 56-79
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ: Νίκου 4, Παπαμακάριος 2, Αράπης 5 (1), Δημάκος 3, Jones 12 (1), Faye 8 (1), Fisher 5 (1), Μελισσαράτος, Turner 15, Μάντζαρης, Αβραμίδης 2.

ΠΑΟΚ: Payne 10 (2), Cooper 6, Χαραλαμπίδης 19 (3), Τσόχλας 2, Vucicevic, Τσαϊρέλης 11 (1), Δέδας 9 (1), Μαργαρίτης 5 (1), Καλλές 2, Μπόγρης 8, Κασελάκης 7 (1), Λιάπης.