Τετάρτη 15 Οκτωβρίου 2014

Pinar Karsiyaka-Π.Α.Ο.Κ.: 81-87

Μία τεράστιας σημασίας νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ μέσα στη Σμύρνη, κερδίζοντας την Pinar Karsiyaka με 87-81, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στη 2η παράταση.
Ο ΠΑΟΚ έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα, καλύπτοντας μία σημαντική διαφορά στην τέταρτη περίοδο και ουσιαστικά είχε τον απόλυτο έλεγχο και στις δύο παρατάσεις κατακτώντας δίκαια τη νίκη και αναγκάζοντας τους φιλάθλους της γηπεδούχου ομάδας να χειροκροτήσουν με την λήξη του αγώνα.
Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 9-5 στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και βρίσκοντας ρυθμό και με σερί 8-0 προηγήθηκε 9-13. Ο Jake Odum έχοντας 12 πόντους στην πρώτη περίοδο και με πολύ καλές επιλογές στην επίθεση, οδήγησε τον ΠΑΟΚ, που πήρε ξανά το προβάδισμα (19-18) στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.
Παρά την ασφυκτική πίεση που δέχθηκε από τους γηπεδούχους, ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της δεύτερης περιόδου (18-21). Η Karsiyaka προηγήθηκε 28-25 στο 18ο λεπτό και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να προηγούνται 30-26 και τον Odum να έχει 16 πόντους στο πρώτο 20λεπτο.
Με τρίποντο του Carter (30-29) ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ το δεύτερο ημίχρονο, αλλά με σερί 7-0 οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 8 (37-29) και λίγο αργότερα (23’30’’) με 10 (41-31). O ΠΑΟΚ αντέδρασε και με 7 συνεχόμενους πόντους μείωσε στους 3 (41-38), τρεισήμισι λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η Karsiyaka ξέφυγε 49-41, αλλά ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 5 (49-44) στη λήξη της τρίτης περιόδου.
Αν και βρέθηκε αμέσως στο -9 (53-44), ο ΠΑΟΚ μείωσε 54-49, αλλά οι γηπεδούχοι άνοιξαν και πάλι την διαφορά (62-53) στο 35ο λεπτό. Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επιστρέψει στο ματς και να πάει στην παράταση με δύο εύστοχες βολές του Carter.. Στην πρώτη παράταση ο ΠΑΟΚ γύρισε και πάλι το μας με εκπληκτικό καλάθι του Carter που πέτυχε και συμπληρωματική βολή και θα μπορούσε να είχε κερδίσει στην τελευταία επίθεση, αλλά το έκανε στη δεύτερη παράταση, όπου επέβαλε πλήρως το ρυθμό του και νίκησε κατά κράτος την Karsiyaka.
Τα Δεκάλεπτα: 18-19, 30-26, 49-44, 66-66, 73-73, 81-87
KARSIYAKA: Palacios 29, Hersek 2, Strawberry 9, Koc, Dixon 25 (1), Sonsirma, Gabriel 6 (2), Altay 2, Diebler 8 (1).
ΠΑΟΚ: Langford 9, Λιάπης, Χαραλαμπίδης 19 (3), Carter 14 (2), Κακαρούδης 2, Τσόχλας 2, Δέδας, Μαργαρίτης 10 (1), Odum 22 (1), Vaughn 6, Σαλούστρος 3 (1).
Πηγή: www,paokbc.gr