Πέμπτη 8 Μαΐου 2014

Κηφισιά – Π.Α.Ο.Κ.: 75-79

Ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-0 μέσα στο «Ζηρίνειο» επί της Κηφισιάς επί της τοπικής ΑΕΝΚ, την οποία κέρδισε 79-75 και προκρίθηκε στην τελική τετράδα των Playoffs της Basket League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό! Ήταν η ολοκλήρωση μίας πολύ δύσκολης και σημαντικής σειράς αγώνων, που βρήκε τον ΠΑΟΚ δυνατό και νικητή.
Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με 5 συνεχόμενους πόντους από τον Χαραλαμπίδη προηγήθηκε 5-0 και στη συνέχεια με 4 διαδοχικούς πόντους του Τσαϊρέλη ήταν μπροστά με 11-6. Η Κηφισιά μείωσε 11-9 με τρίποντο του Τσαϊρέλη, αλλά ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 8-2 και προηγήθηκε 19-11 στο 6ο λεπτό του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να είχε προηγηθεί και με διψήφιο νούμερο, αλλά ένα αντιαθλητικό φάουλ του Τσόχλα, διατήρησε την διαφορά σε μονοψήφια νούμερα στο πρώτο δεκάλεπτο (23-17)
Με δύο συνεχόμενα καλάθια από Δέδα και Payne (εντυπωσιακό κάρφωμα από ασίστ του Cooper) ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά με 10 πόντους (27-17) και λίγο αργότερα πήγε και στους 13 (32-19), αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να πάρουν Time out. Ο ΠΑΟΚ είχε καλό ρυθμό και τον πλήρη έλεγχο στο παιχνίδι και με τον Δέδα να ευστοχεί σε τρίποντο πήγε την διαφορά για πρώτη φορά στους 15 (35-20) και λίγο αργότερα και με 4 σερί πόντους από τον Τσαϊρέλη, ο ΠΑΟΚ πήγε στο +17 (41-24). Ήταν το 19ο λεπτό του αγώνα, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά στους 11 (42-31) με τρίποντο του Vasiljevic σχεδόν με την λήξη.
Η προσπάθεια των γηπεδούχων να επιστρέψουν στο  ματς συνεχίστηκε και με τρίποντο του Τσαλδάρη η διαφορά έπεσε στους 9 (45-36), αλλά ο Τσαϊρέλης απάντησε με «γκολ-φάουλ» για το 48-36 στο 24ο λεπτό. Ωστόσο, Ο Κομποδιέτας που μπήκε στο παιχνίδι σαν έσχατη λύση για τους γηπεδούχους, δημιούργησε πολλά προβλήματα στον ΠΑΟΚ και με συνεχόμενους πόντους μείωσε στους 7 (48-41). Ο ΠΑΟΚ πήγε ξανά τη διαφορά στους 10 (53-43), αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να μειώσουν την διαφορά στους 4 (60-56), ενώ ο Mark Payne που χτύπησε στη μύτη, πήγε στο ιατρείο του γηπέδου και η ομάδα έμεινε χωρίς μία πολύ σημαντική επιλογή.
Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά, καθώς οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι (58-60) και ο ΠΑΟΚ με μεγάλη προσπάθεια διατηρούσε το προβάδισμα. Δυόμισι λεπτά μετά την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Mark Payne επέστρεψε στον πάγκο του ΠΑΟΚ και λίγο αργότερα ήταν έτοιμος να βοηθήσει. Ο Λιακόπουλος με τρίποντο ισοφάρισε για πρώτη φορά το παιχνίδι (65-65), ο Cooper πέτυχε μεγάλο καλάθι (67-65) στο 37ο λεπτό, ακολούθησε ο Χαραλαμπίδης για το 69-65, αλλά ο Ψαθάς με τρίποντο μείωσε στον πόντο (69-68), δύο λεπτά πριν το τέλος. Οι διαιτητές δεν μέτρησαν καλάθι του Τσαϊρέλη ως εκπρόθεσμο και στη συνέχεια οι έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων έφεραν τεχνική ποινή στον πάγκο τους και αποβολή του Vasiljevic που ξέφυγε με την συμπεριφορά του. Ο Χαραλαμπίδης με εύστοχες βολές έδωσε προβάδισμα 5 πόντων (73-68) στον ΠΑΟΚ, ενάμισι λεπτό πριν το τέλος. Η Κηφισιά έκανε μεγάλη προσπάθεια για να επιστρέψει στο ματς, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν ψύχραιμος και πήρε την σπουδαία νίκη και μαζί την πρόκριση.

Τα Δεκάλεπτα: 17-23, 31-42, 56-60, 75-79