Τρίτη 6 Μαΐου 2014

Π.Α.Ο.Κ. - ΑΕΝ Κηφισιάς: 70-66

Με το δεξί ξεκίνησε την πορεία του στα Playoffs ο ΠΑΟΚ, που νίκησε  την Κηφισιά και έκανε το 1-0 στη σειρά, στην 1η αγωνιστική της 1ης φάσης των Playoffs της Basket League. Ο ΠΑΟΚ χρειάζεται μία ακόμη νίκη για να προκριθεί και θα την… ζητήσει στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς, που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη στο «Ζηρίνειο» της Κηφισιάς. Ο D.J. Cooper ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 20 πόντους.
Το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες στις προσπάθειές τους και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το χαμηλό σκορ (17-15). Ο ρυθμός του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να «τρέχει» ένα εντυπωσιακό σερί 13-0 και από το -3 (20-23) να προηγείται για πρώτη φορά με διαφορά 10 πόντων (33-23), ακριβώς στα μισά της δεύτερης περιόδου (15ο λεπτό). Με τον Χαραλαμπίδη να έχει 14 πόντους και τον Cooper να προσθέτει άλλους ( (μαζί με 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ) στο διάστημα αυτό, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 14 πόντων (41-27) και πήγε με +12 (44-32) στο ημίχρονο, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι.
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά και το δεύτερο ημίχρονο (47-34 με τρίποντο του Cooper), αλλά η Κηφισιά κατάφερε σταδιακά να μειώσει την διαφορά και να πλησιάσει στους 7 πόντους με την λήξη της τρίτης περιόδου (54-47). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μάλιστα να μειώσουν ακόμη περισσότερο την διαφορά και να την φτάσουν στο καλάθι (64-62). Ο ΠΑΟΚ ήταν ψύχραιμος από την γραμμή των βολών κι έβγαλε καλές άμυνες, αύξησε την διαφορά στους 7 (69-62), ένα λεπτό πριν το τέλος και απέκτησε ξανά τον έλεγχο του αγώνα.

Τα Δεκάλεπτα: 17-15, 44-32, 54-47,