Πέμπτη 22 Μαΐου 2014

Πανιώνιος-Π.Α.Ο.Κ. 60-65

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο του παιχνίδι με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη. Νίκησε 65-60 τον Πανιώνιο, έκανε το 1-0 στο πρώτο παιχνίδι της σειράς των μικρών τελικών των Playoffs για την κατάκτηση της 3ης θέσης της Basket League ΟΠΑΠ και πήρε το πλεονέκτημα στη συνέχεια αυτών των αναμετρήσεων.
Το παιχνίδι είχε χαμηλό σκορ από το ξεκίνημά του. Πολλές εναλλαγές, αρκετές φορές ισόπαλο σκορ και τον ΠΑΟΚ νε προηγείται 19-18 στο πρώτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο ο D.J. Cooper κατάφερε να γίνει ο απόλυτος κυρίαρχος των ασίστ στην ιστορία της Α1. Ο Αμερικανός γκαρντ του ΠΑΟΚ με την πρώτη ασίστ που έδωσε στο παιχνίδι έφτασε τις 210, ξεπέρασε τον Νίκο Γκάλη (209) και έγινε ο νέος ρέκορντμαν στην ιστορία της Α1 σε ασίστ σε μία σεζόν (κανονική περίοδος και Playoffs).
Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 21-18 και παρά το γεγονός ότι έκανε σημαντικές αλλαγές στο σχήμα του, είχε καλύτερο ρυθμό και διατήρησε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Στο 18ο λεπτό ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 33-28 και κράτησε διαφορά τριών πόντων (33-30) στο ημίχρονο.
Με δύο τρίποντα από Κασελάκη και Χαραλαμπίδη και σερί 9-2 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 39-32, αλλά ο Πανιώνιος κατάφερε να ισοφαρίσει (39-39) στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Με τον Mark Payne να ηγείται επιθετικά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να έχει τον έλεγχο στο παιχνίδι και να προηγηθεί 49-46 στο 30ό λεπτό.
Ο ΠΑΟΚ κόλλησε στην επίθεση στην τελευταία περίοδο και ο Πανιώνιος με σερί 11-2 και τρίποντο του McCollum προηγήθηκε 57-52, αλλά ο Cooper με το πρώτο του καλάθι και συμπληρωματική βολή έφερε το παιχνίδι στο καλάθι (57-55), τρία λεπτά πριν το τέλος. Ο Γιώργος Δέδας με τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (58-57) και ο Τσαϊρέλης με ένα ακόμη καλάθι διεύρυνε το σερί του «Δικεφάλου» σε 8-0 και την διαφορά στους «3» για το 60-57. Ο Πανιώνιος μείωσε 60-59 με βολές του Milbourne, αλλά ο Cooper μετά από 5 αποτυχημένες προσπάθειες, ευστόχησε σε τρίποντο και έδωσε προβάδισμα 4 πόντων (63-59) στον ΠΑΟΚ. Παρά το αντιαθλητικό φάουλ με το οποίο χρεώθηκε ο Cooper, ο Τσαϊρέλης έκανε ένα εντυπωσιακό κόψιμο και ο ΠΑΟΚ με τις βολές του Payne έφτασε σε μία σπουδαία νίκη με 65-60.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 30-33, 46-49, 60-65