Κυριακή 2 Μαρτίου 2014

ΠΑΟΚ - Τρίκαλα BC Aries: 82-77

Μία ακόμη σημαντική νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε 82-77 των Τρικάλων στο PAOK Sports Arena, για την 20ή αγωνιστική της Basket League.
Ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και στο ξεκίνημα του ματς, έχοντας τον έλεγχο και καλές αμυντικές προσπάθειες, πήρε ένα προβάδισμα το οποίο και διατήρησε ως τη λήξη του ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 9-8 και ακολούθησε ένα σερί 12-0, με την διαφορά να πηγαίνει πλέον στους 13 (21-8) για τον ΠΑΟΚ, που προηγήθηκε 23-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και διατήρησε αυτή την διαφορά ως το τέλος του ημιχρόνου. Απλά το επί μέρους σκορ στην δεύτερη περίοδο ήταν 26-26 και στο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 49-38.
Οι φιλοξενούμενοι έκαναν προσπάθεια για να επιστρέψουν στο παιχνίδι και μείωσαν ως τους 4 πόντους (57-53) στο 67ο λεπτό, αλλά ο ΠΑΟΚ άνοιξε και πάλι τη διαφορά (62-53 στο 28ο λεπτό), για να προηγηθεί 64-53, ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Οι άμυνες είχαν κυρίαρχο ρόλο στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, για αυτό και μετά από τέσσερα λεπτά, το επί μέρους σκορ ήταν 2-3, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 68-60 στο 36ο λεπτό. Με καλές άμυνες και σωστές επιλογές στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ έφτασε και πάλι στο +10 (74-64 και 76-66). Οι φιλοξενούμενοι έριξαν την διαφορά και πάλι (78-75) με τρίποντο του Ewing, μόλις 16 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ διατήρησαν την ψυχραιμία τους και μαζί την σημαντική νίκη.
Τα Δεκάλεπτα: 23-12, 49-38, 66-57, 82-77
ΠΑΟΚ: Payne 9, Cooper 5, Χαραλαμπίδης 19 (1), Τσόχλας 3 (1), Τσαϊρέλης 12, Δέδας 2, Μαργαρίτης 8, Καλλές, Μπόγρης 17, Κασελάκης 7.
ΤΡΙΚΑΛΑ BC Aries: Evans 16, Perunisic 11 (3), Ewing 10 (1), Γιαννακίδης 2, Petrovic 4 (1),Porrini 6, Sapp 5 (1), Δεληγιάννης, Ματαλόν 13 (1), Φούντας, Πάνος 5, Νικολόπουλος 5 (1).